Bałkany

Europa | 4000 km

Sponsor wyprawy

Moto-Voyager.com
Data dnia

01

Lipiec

2017

Pokonany dystans

0 km

Długość odcinka

675 km

Początek etapu

Rybnik

Zakończenie etapu

Kumrovec

Bałkany

Dzień 1 675

Rybnik - Kumrovec km

Dzień 1

Rybnik - Kumrovec

Mapa wyprawy Full screen

Nareszcie ruszam. Zawsze najgorszy jest dzień przed. Wszystko sprawdzam kilka razy. Pamiętam jak brak jednego kabelka prawie by mi zniszczył wszystkie plany.

Ale jak już wsiadam na motocykl jestem szczęśliwy. Wiem że za chwilę przestanę się przejmować. Co zabrałem to mam. Co nie zabrałem to najwyżej kupię. Jeszcze tylko analiza pogody. Jest dobrze. Mogę ruszać. Przede mną co prawda kilkaset kilometrów autostrad ale najważniejsze że na motocyklu. Ruszam.

Polska, Czechy, Austria to rutyna. Tankowanie, kupowanie winiet, jakaś kawa, kanapka. Samo życie.

Dla mnie przygoda zaczyna się na granicy ze Słowenią. Na motocyklu tu jeszcze nie byłem, a na kufer naklejam tylko flagi państw, które odwiedziłem na motocyklu. Słowenia jest 41-a, a za chwilę będzie Chorwacja - 42-ga. Słowenię pamiętam z lat osiemdziesiątych jeszcze jako część Jugosławii. Przyjeżdżałem tu na handel. Psychicznie mnie to dużo kosztowało. Te granice po kilkanaście godzin. Ten strach, że coś znajdą. I ta świadomość, że ja nie jestem gorszy od tych ludzi z zachodu, a żeby zarobić na rodzinę muszę robić takie rzeczy. Ale nawet tamte podróże mnie dużo nauczyły. I te marzenia, że kiedyś też przyjadę tutaj, tak jak oni, jako zwyczajny turysta. I jestem !!! Dla takich chwil warto żyć. Kręcę krótki filmik, żeby zachować tę chwilę w pamięci.

Jako pierwszy punkt programu wymyśliłem sobie, że pojadę do wioski w Chorwacji, tuż przy granicy ze Słowenią, żeby zobaczyć miejsce, w którym urodził się Josip Broz-Tito.

Postać kontrowersyjna, ale wielka. Mało kto wie, że był najmłodszym sierżant-majorem w armii Austro-Węgier. W czasie wojny dostał się do niewoli rosyjskiej i tam zaraził się paskudnym wirusem komunizmu. Jednak, jako jedyny potrafił postawić się Ruskim i tak lawirować miedzy dwoma blokami, żeby stworzyć najlepsze warunki dla drugiej Jugosławii, której był twórcą. W ten sposób wywołał w latach 60-tych i 70-tych wielki boom gospodarczy, który później zaprzepaszczono w latach 90-tych.

Cała wioska to piękny skansen ale turystów, przede wszystkim przyciąga tu dom w którym urodził się Josip Broz Tito

A dookoła cisza , spokój. Jest późno więc postanawiam zostać tu na noc, odpocząć i zjeść pyszną kolację.

Przecież nigdzie mi się nie śpieszy. Jestem wolnym człowiekiem.

KOSZTY
Paliwo:  315 zł
Autostardy:  60 zł
Hostel:  75 zł
Razem:  450 zł

RE: Adam kowalski
15:30
Chcesz dowiedzieć się więcej o tej wyprawie? Śmiało pytaj...

galeria

zdjęcia z bieżącego etapu

Wróć do panelu wyprawy
Moto-voyager Defoult Moto-voyager Defoult

Sponsorzy

patroni medialni

Moto-Voyager.com
Moto-Voyager.com