Bałkany

Europa | 4000 km

Sponsor wyprawy

Moto-Voyager.com
Data dnia

02

Lipiec

2017

Pokonany dystans

675 km

Długość odcinka

227 km

Początek etapu

Kumrovec

Zakończenie etapu

Jezerce

Bałkany

Dzień 2 227

Kumrovec - Jezerce km

Dzień 2

Kumrovec - Jezerce

Mapa wyprawy Full screen

Boże, jak ja się wyspałem. Pewnie mały Josip Broz tak dobrze się uczył bo się rewelacyjnie wysypiał. Nie śpieszę się. Obiecałem sobie że nic mnie nie goni i mam czas.

Dlatego spokojnie wypijam kawę, powoli się pakuję i ruszam. Droga do Jezior Plitvickich wiedzie przyjemnymi zakręcikami przez malownicze górzyste tereny. W końcu mogę coś powiedzieć o oponach, które kupiłem przed wyjazdem. Są to opony Michelin Wild. Szukałem czegoś pośredniego. Poprzednio używałem TKC 80. Bardzo dobre w terenie, ale na asfalcie znikają w mgnieniu oka. Na dalekie podróże, gdzie musisz czasami polecieć 1000 km po asfalcie, w zasadzie nieprzydatne. Dlatego postanowiłem poszukać coś innego i padło na „Wildy”.

Dzisiaj przekonałem się, że jest to świetna opona wyprawowa. W zakrętach prowadzi się wręcz fantastycznie. Trzeba pamiętać tylko o dwóch rzeczach. Nie dawać gwałtownie gazu i nie hamować ostro, wtedy jest ona trudna do opanowania i może nam sprawić niemiłą niespodziankę. Również w naprzemiennych zakrętach należy lekko zwolnić, żeby nie przerzucać gwałtownie maszyny z jednej strony na drugą. Natomiast, jeżeli będziemy przestrzegać tych zasad i prowadzić moto łagodnie i rytmicznie, możemy sobie pozwolić na spore złożenie. Teraz pozostały już tylko dwa pytania -  Jak w terenie? i Co z trwałością? Zobaczymy.

Jadąc delikatnie i rytmicznie docieram do wioski Rastoke. To własnie tutaj w miejscu połączenia rzek Slunczica i Korana powstało kilkanaście pięknych wodospadów.

Wykorzystując siłę wody, począwszy od XVII wieku, ludzie budowali w tym miejscu mieszkalne młyny wodne. Były to, jak na tamte czasy, bardzo innowacyjne technologicznie konstrukcje. W rozkwicie miejscowości było ich ponad sto. Poza funkcją główną, czyli mieleniem ziarna, były one również wykorzystywane przy produkcji materiału z wełny, a także jako... pralki. Ubrania były wrzucane do obracających się beczek z dziurkami, przez które przelewała się woda. Jak widać, od stuleci technologia się nie zmieniła.

W Rastoke przekonuję się ponownie, jakie zainteresowanie budzi samotny motocyklista. Mimo, że obok stoi grupa motocyklistów, to ekipa TV podchodzi właśnie do mnie. Dowiaduję się, że właśnie od wczoraj obowiązują wyższe ceny na przejazdy autostradami. Nie wiedziałem tego, ale zgodnie z prawdą odpowiadam, że ja lubię płacić mniej i przede wszystkim szybciej. Dlatego jestem zwolennikiem winiet na autostrady. Z Rastoke mam już żabi skok do Parku Plitvicka Jezera. Ponieważ jest już 14-ta postanawiam znaleźć jakiś nocleg. Pani w informacji podaje mi adres bardzo ładnego pensjonatu. Niestety nocleg kosztuje 35 Euro. Ale wiadomo, że tu nie będzie taniej. Dlatego zostaję, przebieram się i jadę zwiedzać park. Bilet wstępu też mnie troszkę zaskakuje 280 kun, to jakieś 160 zł. Ale będąc już w środku zapominam o bożym świecie. Bajeczne widoki. Rejs statkiem. Potem wielokilometrowy spacer. Wszędzie szum wody od większych i mniejszych wodospadów. Przepięknie.

W końcu docieram do tego największego. Przypomina mi wodospad w Togo, ale tam były zupełnie inne atrakcje. Chociażby można było się wykąpać. Nagle widzę, że jakiś idiota mimo zakazów, wskoczył do wody. Błyskawicznie pojawili się strażnicy. Oczywiście delikwent to Polak. Wstyd. Na dodatek próbuje się dogadać, ale nie zna żadnego języka. Masakra. Naród wybrany.

Po czterech godzinach zwiedzania wsiadam na moto i jadę na kolację. Mała pizza jest pyszna, ale nie do przejedzenia. Wracam do siebie wypijam herbatkę i biorę się za relację z drugiego dnia. Dobranoc. 

KOSZTY
Autostrady:  20 zł
Bilet do parku:  160 zł
Paliwo:  110 zł
Nocleg:  150 zł
RAZEM:  440 ZŁ

RE: Adam kowalski
15:30
Chcesz dowiedzieć się więcej o tej wyprawie? Śmiało pytaj...

galeria

zdjęcia z bieżącego etapu

Wróć do panelu wyprawy
Moto-voyager Defoult Moto-voyager Defoult

Sponsorzy

patroni medialni

Moto-Voyager.com
Moto-Voyager.com